Depresja choroba cywilizacyjna naszych czasów


Depresja choroba cywilizacyjna naszych czasów

Lekarze alarmują, że jedną z najbardziej groźnych chorób jest obecnie depresja. I należy z tym się zgodzić - przecież to żadna tajemnica, że w USA bądź choćby w Szwecji coraz większa liczba ludzi cierpi na depresję. Można śmiało powiedzieć, że depresja to choroba, która zasadniczo dotyka mieszkańców bogatych krajów. Różne badania głoszą, że takie osoby, które chorują na depresję mają dużo mniejsze szanse na dożycie emerytury, aniżeli osoby, które nie muszą żyć z tą uciążliwą chorobą.

Głównie mowa tutaj o odebraniu sobie życia, lecz również innych chorobach, na przykład mających związek z osłabieniem organizmu. Z depresją problem jest taki, iż ciężko ją tak naprawdę wykryć. Przecież te osoby, które mają depresję, po prostu nie bardzo chcą się do niej przyznać bądź umiejętnie ją ukrywają. I właśnie z tego powodu nawet tacy ludzie, którzy wiodą bardzo szczęśliwe życie powinni posiadać możliwie jak największą wiedzę na wszystkie tematy mające związek z depresją. Dzięki takiej wiedzy można pomóc na przykład pomóc swojemu przyjacielowi.

Chociaż naturalnie jak już wcześniej zostało wspomniane, trudno wykryć depresję. Specjalista bez żadnego kłopotu może to zrobić, lecz zwykłym osobom trudno jest odróżnić zły humor od stanów depresyjnych. Warto pomyśleć w jaki sposób walczyć z depresją. Z całą pewnością jeśli depresja jest permanentna, najbardziej wskazanym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychiatry. Bardzo dużo osób obawia się psychiatrów, ponieważ ciągle np. psychoterapia jest tematem tabu, ale naprawdę nie należy niczym się przejmować.

Chociażby z takiego powodu, iż wizyta w gabinecie psychiatry jest anonimowa. A poza tym nikt nie powiedział, że w każdym przypadku psychiatra jest niezbędny - możliwe, iż wystarczy psycholog. Czasami rozmowa z mądrym psychologiem powoduje, że dostrzeżemy popełnione przez nas błędy. Na przykład - często psychologia może odpowiedzieć na bardzo dużo naszych pytań, ale także sporo ich zadać. Zatem depresja to choroba z którą należy walczyć - to od nas zależy czy za rok ciągle będziemy na wszystko narzekali oraz żyli w smutku bądź zawalczymy o godne życie.

Tagi dla artykułu